دلیل افت فشار پکیج

علت افت فشار پکیج

با فرا رسیدن زمستان و روشن شدن پکیج های دیواری در حالت گرمایشی ، بسیاری از کاربران با افت فشار مداوم پکیج روبرو می شوند. اما به راستی علت افت فشار پکیج چیست؟

قبل از پرداختن به علت های افت فشار پکیج باید توضیح مختصری در باره عملکرد فشار در پکیج ارایه نماییم.اولا باید بدانیم که سیستم گرمایش رادیاتور ها و پکیج یک سیستم بسته است بدین معنا که آب مدار گرمایش در مبدل اصلی پکیج گرم شده توسط پمپ پکیج به سمت رادیاتور ها میرود و پس از انتقال حرارت و کاهش دمای آب در رادیاتور ها دوباره به سمت پکیج بازگشته و این چرخه ادامه میابد.

پس در نتیجه به دلیل اینکه سیستم مدار گرمایش یک سیستم بسته است ، مقدار حجم آب داخل این سیستم بسته هم یک مقدار مشخص است که به دلایل مختلف این حجم مشخص از آب کم شده و فشار پکیج کاهش میابد.حال به بررسی دلایل افت فشار پکیج می پردازیم:

    1) افت فشار پکیج به دلیل نشتی آب از مدار گرمایشی

اگر به هر دلیلی (مانند سوراخ بودن رادیاتور ها،خرابی شیرهای رادیاتور،نشتی از بین پره های رادیاتور ها،نشتی در سیستم لوله کشی مدار گرمایشی،نشتی از اتصالات رادیاتور ها یا اتصالات پکیج و ….) آب مدار گرمایشی کم شود،فشار بار پکیج افت پیدا کرده پکیج خاموش می شود.

علت افت فشار پکیج 

2) تنظیم نبودن فشار هوای منبع انبساط پکیج

یکی از دلایل عمده افت فشار پکیج ، تنظیم نبودن فشار هوای منبع انبساط پکیج می باشد.همانطور که می دانید منبع انبساط پکیج قطعه ای از پکیج است که انقباض و انبساطی که برای آب مدار گرمایش در اثر گرم و سرد شدن آب رادیاتور ها اتفاق می افتد را خنثی می کند.

منبع انبساط پکیج که عکس آنرا در زیر مشاهده می کنید از دو قسمت در دوطرف یک دیافراگم لاستیکی تشکیل شده است که یک طرف آن آب متصل به مدار گرمایش و طرف دیگر آن هوای فشرده قرار دارد.هنگامی که آب مدار گرمایش گرم می شود طبق قوانین فیزیکی حجم آن هم افزایش میابد.این افزایش حجم دیافراگم لاستیکی منبع انبساط را فشار داده و هوای طرف دیگر دیافراگم را فشرده تر می کند و هنگامی که دمای آب مدار گرمایش کاهش میابدحجم آن کم شده و دوباره دیافراگم منبع انبساط به حالت اولیه خود باز می گردد و بدین صورت فشار بار پکیج ثابت باقی می ماند.

حال اگر فشار هوای منبع انبساط پکیج تنظیم نباشد یا هوای آن خارج شده باشد یا اصلا دیافراگم لاستیکی منبع انبساط سوراخ شده و آب مدار گرمایش به سمت هوای فشرده منبع انبساط راه پیدا کرده باشد ، آب مدار گرمایش جایی برای افزایش و کاهش حجم ندارد و با گرم شدن آب مدار گرمایش فشار عقربه پکیج بالا رفته و از شیر اطمینان پکیج تخلیه می شود که دراین حالت هم با افت فشار پکیج مواجه خواهیم شد.

دلیل افت فشار پکیج

***نکته مهمی که حتی بعضی از سرویسکارها هم نمی دانند***

بعضی اوقات دیده شده که دلیل افت فشار پکیج ، مسدود شدن لوله رابط بین هیدروبلوک و منبع انبساط پکیج می باشد.در این حالت ممکن است منبع انبساط سالم باشد و فشار هوای داخل منبع انبساط هم به درستی تنظیم شده باشد ، اما به دلیل مسدود شدن لوله رابط بین هیدروبلوک و منبع انبساط پکیج ارتباط بین آب داخل منبع انبساط و آب مدار رادیاتور ها قطع شده باشد که در اینصورت مصل این است که دستگاه منبع انبساط ندارد و جایی برای انبساط و انقباض آب رادیاتورها نیست و افت فشار پکیج پیش می آید.

علت افت فشار پکیج به دلیل مسدود شدن لوله رابط منبع انبساط

3) افت فشار پکیج به دلیل هوا گرفتن رادیاتور ها

از دیگر دلایل افت فشار پکیج ، هوا گرفتن رادیاتور هاست.به زبان ساده هنگامی که آب در یک چرخه بسته (مانند مدار گرمایشی پکیج و رادیاتور) حرکت کند که در این چرخه دو یا چند فلز غیر همجنس (مانند رادیاتورها از جنس آلومینیوم و قطعات داخلی پکیج از جنس مس) وجود داشته باشد ،  دو فلز غیر همجنس در نقش دو قطب مثبت و منفی یک باطری مولکول های آب را تجزیه کرده و به صورت بخار اکسیژن و هیدروژن از روزنه ها یا ایرونت پکیج (هواگیر اتوماتیک پکیج) خارج شده و افت فشار پکیج رخ می دهد.

4) افت فشار پکیج به دلیل خرابی شیر اطمینان پکیج

از دیگر دلایل افت فشار پکیج ، خرابی شیر اطمینان پکیج است.شیر اطمینان پکیج قطعه ای است محافطتی در برابر بالا رفتن بیش از حد فشار داخل پکیج و هنگامی که فشار مدار گرمایش یا همان فشار بار پکیج از 3 بار (bar واحد فشار) بالاتر برود ، شیر اطمینان مسیر خروج آب مدار گرمایشی را باز می کند.

حال اگر شیر اطمینان پکیج خراب شده باشد و بجای اینکه مسیر خروج آب مدار گرمایش را روی 3 بار (bar واحد فشار) باز کند ، پایینتر از این مقدار باز کند ، افت فشار پکیج رخ خواهد داد

علت افت فشار پکیج خرابی شیر اطمینان

5) افت فشار پکیج به دلیل خرابی شیر پرکن

همانطور که می دانیم شیر پرکن پکیج قطعه ای است که بین مدار گرمایشی و مدار آب گرم مصرفی قرار دارد و با باز کردن آن آب شهری وارد مدار رادیاتورها شده و فشار مدار گرمایش بالا میرود.حال اگر شیر پرکن خراب باشد هنگامی که فشار آب شهر بالاست (مثل آخر شب تا اول صبح) فشار مدار گرمایش بالا می رود و زمانی که فشار آب شهری کم می شود ، آب مدار گرمایشی از طریق شیر پرکن و با باز کردن شیرهای آب گرم مصرفی تخلیه شده و افت فشار پکیج روی می دهد.

افت فشار پکیج به دلیل خرابی شیر پرکن
افت فشار پکیج به علت خرابی شیر پرکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up